Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Aulonocara stuartgranti

Brak obrazka
Szczegóły produktu

Aulonocara stuartgranti

 

Odkrywca i rok odkrycia

A.stuartgranti opisali Meyer & Riehl w 1985 roku. Nazwa nadana została na cześć badacza i eksportera tych ryb - Stuarta Granta. W handlu może występować także pod nazwami Aulonocara steveni, A.chilumba, A.usisya.

Ogólna charakterystyka

Jak większość ryb z rodzaju Aulonocara zamieszkuje obszary wód otwartych pomiędzy litoralem skalistym i piaszczystym. Spotykana na różnej głębokości, od 2 do 30 metrów (czasem głębiej). Występuje w okolicach Chizi Point i Ngara w zachodniej części jeziora i koło rzeki Ruhuhu we wschodniej części, a także w pobliżu Chilumba.

Niektóre odmiany występujące w jeziorze:

- Chirwa Island - o mocno niebieskim kolorze z biała krawędzią płetwy grzbietowej.

- Ngara - o ciele ubarwionym jakby "pól na pół", część przednia jest metalicznie niebieska, natomiast część tylnia pomarańczowa (miedziana)

- Chitimba Bay - o ciele jasnoniebieskim z widocznym jasnożółtym (złotym) pionowym, grubym pasem ciągnącym się tuż za głową od płetwy grzbietowej ku płetwom brzusznym.

- Charo - o ciele koloru jasnoniebieskiego lub lekko różowego. Część ciała od płetw brzusznych ku płetwie odbytowej koloru żółtego. Płetwa grzbietowa lekko niebieska.

- Chiloelo - ciało koloru ciemnoniebieskiego, krawędź płetwy grzbietowej jasnoniebieska. Tuż za głową widoczny pomarańczowy pas schodzący ku płetwom brzusznym. Płetwy brzuszne koloru pomarańczowego z czarną krawędzią.

- Cobue - ciało koloru ciemnoniebieskiego, płetwy brzuszne koloru pomarańczowego (miedzianego), okolice głowy mogą mieć lekkie miedziane przebłyski. Płetwa odbytowa koloru niebiesko-miedzianego.

- Gome - ciało koloru niebieskiego, wchodzącego w lekki fiolet (róż), okolice pokryw skrzelowych koloru pomarańczowego, płetwy brzuszne pomarańczowe z lekko czarną krawędzią.

- Hai Reef - ciało o kolorze seledynowym. Głowa, płetwa grzbietowa i odbytowa koloru granatowego (ciemnoniebieskiego), płetwy brzuszne seledynowe.

Rozmiary

Samiec dorasta do 11-12 cm, samica jest nieco mniejsza 8-10 cm.

Dymorfizm płciowy

Jak na "pawia" przystało to samiec ma bardziej zachwycające kolory. Jego ciało jest koloru ciemnoniebieskiego z metalicznym połyskiem. Płetwa odbytowa może mieć żółte przebłyski, krawędź płetwy grzbietowej lekko niebieska. Na ciele mogą występować pionowe ciemne pręgi, płetwy brzuszne z lekką białą krawędzią. Samica jest natomiast koloru srebrnego lub szarego. Możliwe są lekko brązowe przebłyski na ciele.

Zachowanie

Podobnie jak w przypadku innych ryb z Malawi silnie widoczny jest terytorializm. Samiec obejmuje rewir, który patroluje i odstrasza potencjale zagrożenie ze strony innych ryb. Za rewir najczęściej obrana zostaje grota skalna.

Rozmnażanie

Tarło następuje w grocie, gdzie samica składa od 10 do 40 jaj, co uwarunkowane jest pojemnością pyszczka. Inkubacja jak w przypadku innych pyszczków - 21-27 dni.

Żywienie

W naturze A. stuartgranti odżywia się drobnymi bezkręgowcami i zooplanktonem. Sposób polowania jest identyczny jak w przypadku A. jacobfreibergi. W akwarium podawać można artemię, kryl, larwy komarów, spirulinę, granulaty, płatki, shrimp-mix.

Sugerowane rozmiary akwarium

W przypadku akwarium jednogatunkowego wystarcza zbiornik o długości 100-120 cm, w przypadku wielogatunkowego 150 cm i więcej.

Dostawy

18.06.2012

Pojawiły się na naszych półkach brakujące preparaty do akwarystyki morskiej, m.in. KENT MARIN i MicrobeLift.

 

22.06.2012

Dostawa ryb i roślin akwariowych, ryb do oczek wodnych i gryzoni.

Produkty

Producenci

Kontakt

Sklep Zoologiczny
Wodny Świat

ul. Henryka Jagoszewskiego 9
Koszalin
tel. 508 321 691
Godziny otwarcia:
Pn. – Pt. : 10.00 – 19.30
Sob. : 10.00 – 15.30