Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Aulonocara rostratum

Szczegóły produktu

Aulonocara rostratum

 

Odkrywca i rok odkrycia

Odkrycia tego gatunku dokonał Trewavas w 1935 roku.

Charakterystyka

A. rostratum występuje w bardzo wielu miejscach jeziora Malawi. Z reguły zamieszkuje siedliska o piaszczystym dnie, znajdujące się na głębokości poniżej 20 m. Samice przebywają w akwarium osobno lub grupowo pływają w toni.

Rozmiary

A. rostratum dorasta przeważnie do około 20 cm długości - należy do jednych z większych przedstawicieli rodzaju Aulonocara. Niektóre źródła podają, iż starsze samce A. rostratum mogą osiągnąć nawet kilka centymetrów ponad 20.

Dymorfizm płciowy

Przy rozpoznawaniu płci A. rostratum należy przyjąć, iż dorosły wybarwiony samiec ma bardzo wyraziste i kolorowe barwy, płetwę odbytową ma niebieską z wyraźnymi atrapami jajowymi, płetwę ogonową niebieską, a płetwę grzbietową również niebieską z jaśniejszą krawędzią. Samiczki z reguły mniejsze i nie efektownie ubarwione, są szarawe.

Zachowanie

A. rostratum zachowuje się podobnie jak inni przedstawiciele Aulonocara. Należy do mniej agresywnych pielęgnic, ale poza okresem tarła (które jest bardzo interesujące i ciekawe), podczas którego samiec jest agresywny wobec intruzów.

Rozmnażanie

Na czas tarła samiec jest w pełni wybarwiony i przybiera imponujący wygląd. Jest wtedy bardzo aktywny w akwarium, obiera sobie rewir, którego broni zaciekle przed intruzami (robi to skutecznie). W środowisku naturalnym jak i akwariowym zwyczaje godowe A. rostratum są bardzo widowiskowe. Wszystkie samce tego gatunku w naturze przystępują do godów niemal jednocześnie. Ich piękne, błękitne ubarwienie pogłębia się i nadaje im bardzo uwodzicielski wygląd.

Samce budują na czas tarła ogromne piaszczyste kratery, w niewielkiej odległości od siebie. Samice pojawiają się na tym obszarze pełnym kraterów który wygląda niczym księżyc i obserwują zmagania samców, aby dobrze wybrać pretendenta do tarła. W akwarium miejscem tarła, podobnie jak w naturze, jest dołek wykopany w podłożu przez samca, (dlatego w akwarium należy używać drobnego piasku), do którego zostaje zagoniona samica. Po tarle samica jest mało aktywna w akwarium - przebywa w spokojnych strefach zbiornika, gdzie wypuści młode. Inkubacje trwa około 3-4 tygodni.

Żywienie

A. rostratum żywi się skorupiakami i bezkręgowcami, które wyszukuje w podłożu. Jednak "głównym daniem" tego pyszczaka powinny być płatki dla roślinożernych ryb z Malawi, oczywiście ze spiruliną. Z mrożonek można podawać raz na tydzień lub dwa kryla czy mysis. Należy pamiętać aby nie przekarmiać naszych podopiecznych. Maluchy chętnie pobierają larwy wodzienia lub artemii.

Sugerowane rozmiary akwarium

Akwarium dla tego gatunku Aulonocara powinno mieć minimum 150 cm długości i minimum 450 l. Pod warunkiem, że zwiększymy rozmiary i litraż akwarium możemy posiadać dwa lub więcej samców A. rostratum.

Uwagi

Aulonocara rostratum to przepiękna i silna ryba, z której hodowli będziemy mieli naprawdę wielę radości. Ważną sprawą jest zwrócić uwagę na czystość wody ponieważ ryby z rodzaju Aulonocara ma duże kanały sensoryczne, są więc podatne na wszelkie rodzaju podrażnienia, których przyczyną mogą być występujące w wody nadmierne ilości związków azotowych.

Dostawy

18.06.2012

Pojawiły się na naszych półkach brakujące preparaty do akwarystyki morskiej, m.in. KENT MARIN i MicrobeLift.

 

22.06.2012

Dostawa ryb i roślin akwariowych, ryb do oczek wodnych i gryzoni.

Produkty

Producenci

Kontakt

Sklep Zoologiczny
Wodny Świat

ul. Henryka Jagoszewskiego 9
Koszalin
tel. 508 321 691
Godziny otwarcia:
Pn. – Pt. : 10.00 – 18.00
Sob. : 10.00 – 15.00